Sekcja piłki ręcznej
-
Treść strony ...
-
Sekcja piłki ręcznej została założona w 1960 roku, w 10 lat po rozpoczęciu działalności klubu.
Była na tyle silna, że zaczęto nawet mówić o „kuźni talentów” w Konstantynowie. W 1965 roku szczypiorniści byli bliscy awansu do ekstraklasy (przegrali baraż z Pogonią Zabrze 21:23). Wkrótce zapadła decyzja o przejściu jej najlepszych zawodników do Anilany Łódź. Wśród nich byli: bramkarz Andrzej Szymczak (dwukrotny olimpijczyk, medalista igrzysk z Montrealu '76) oraz zawodnicy z pola, w tym Wiesław Krygier i Bogdan Michalak (reprezentanci kraju). W latach 70. sekcja zyskała boisko asfaltowe, a w latach 80. halę sportową. Przez pewien czas istniała w klubie także sekcja piłki ręcznej kobiet.
Obecnie szczypiorniści Włókniarza występują w rozgrywkach II ligi.
-
Drużyny sekcji piłki ręcznej
-
KKS WŁÓKNIARZ
Piłka ręczna - Młodzik
-
KKS WŁÓKNIARZ
Piłka ręczna - Dzieci
-
Trenerzy
Eugeniusz Czech
Trener piłki ręcznej - Młodzik
Eugeniusz Czech swoją przygodę z piłką ręczną rozpoczął już, jako uczeń czwartej klasy podstawowej, będąc zawodnikiem Sokoła Konstantynów. Od przeszło czterdziestu lat jest trenerem piłki ręcznej w Konstantynowskim Klubie Sportowym „Włókniarz”. Jego zespoły zdobywały liczne medale i walczą o kolejne sukcesy. Przez kilka lat sędziował, także mecze piłki ręcznej. Drużyna pod przywództwem Eugeniusza Czecha zdobyła wiele medali między innymi brązowy medal na Mistrzostwach Polski, a w 2004 roku wraz z drużyną młodszych młodzików sięgnął po Mistrzostwo Polski. Wśród osiągnięć wyróżnić możemy również III miejsce podczas Igrzysk Młodzieży Szkolnej w Elblągu w 2011 roku, Finał Pucharu Polski w Zamościu w 2012 roku, Półfinał Mistrzostw Polski w Płocku w 2015 roku.
Trener Eugeniusz Czech podtrzymuje w Konstantynowie Łódzkim tradycje związane z piłką ręczną, propaguje jej rozwój na terenie naszego miasta. Prezentuje sportową postawę i zachęca innych do uprawiania sportu. Uważa, że przez sport można kształtować osobowość, nauczyć pewnych przydatnych zachowań i obowiązku. To dzięki jego pracy, uporowi i chęci dzielenia się z innymi tym, co sam lubi robić, wiele dzieci ma możliwość rozwijania swoich zainteresowań i umiejętności. Jest również organizatorem i inicjatorem wielu szkolnych rozgrywek w piłce ręcznej, obozów sportowych czy turniejów.Za swoją pracę pełną pasji, zaangażowania i poświęcenia w zakresie piłki ręcznej został odznaczony i wyróżniony srebrną, złotą i diamentową odznaką Związku Piłki Ręcznej w Polsce, otrzymał nagrodę honorową Wielki Bilet, a także jest laureatem konkursu Mistrz Sportu – Mistrz Życia. Dwukrotnie został odznaczony brązową i złotą odznaką Zasłużony Działacz Kultury Fizycznej.
Opisując przebieg jego pracy na rzecz piłki ręcznej należy wspomnieć o piastowaniu funkcji wiceprezesa Łódzkiego Związku Piłki Ręcznej, członka Zarządu Konstantynowskiego Klubu Sportowego Włókniarz i członka Powiatowej Rady Sportu.
Paweł Kraska
Trener piłki ręcznej - Senior
Paweł Kraska jest absolwentem Szkoły Podstawowej nr 2 w Konstantynowie Łódzkim oraz Technikum Budowlanego w Pabianicach. Przez wiele lat był aktywnym instruktorem Hufca Związku Harcerstwa Polskiego Konstantynów Łódzki im. Janusza Korczaka pracując z dziećmi i młodzieżą z terenu miasta.
Od 30 lat trener drużyny piłki ręcznej w Konstantynowskim Klubie Sportowym „Włókniarz”. Zarówno sport, jak i praca z kolejnymi pokoleniami piłkarzy ręcznych jest jego życiową pasją. Paweł Kraska był i jest dla swoich zawodników wzorem, przyjacielem i wsparciem.Drużyna kierowana przez charyzmatycznego szkoleniowca Pawła Kraskę odniosła wiele sukcesów. Były też momenty trudne, które zawodnicy pod wodzą swojego trenera potrafili wspólnie przetrwać. Przez wiele lat Paweł Kraska uczył swoich zawodników sportowej postawy, determinacji i ducha walki, także, jako zawodnik. To duże wyzwanie być jednocześnie zawodnikiem i trenerem. Dzięki drużynie piłki ręcznej o Konstantynowie Łódzkim mówi się dużo i pozytywnie w środowisku polskiej piłki ręcznej.
Drużyna pod wodzą trenera Pawła Kraski rozgrywała swoje mecze zarówno w III i II lidze, jak również w latach 2001-2002 w I lidze. To właśnie jemu między innymi należy przypisać sukces związany z awansem juniorów do Finału Mistrzostw Polski oraz zajęcie tam 6 miejsca.
W 2013 roku został wyróżniony Złotą Odznaką Związku Piłki Ręcznej w Polsce za propagowanie tej dyscypliny oraz wkład w jej rozwój.